Uważne podążanie…

z Brak komentarzy

Uważne podążanie

Uważność stała się w ostatnim czasie ważnym tematem. Praktycznie spotkać się z nią można w każdej dziedzinie życia. Mówi się o niej na uczelniach, kursach, szkoleniach. Czym zatem jest? W czym może mi się przydać i co może wnieść do mojego życia?

Pochodzenie

Uważność to pojecie przetłumaczone z języka angielskiego, w oryginale pojawia się słowo „mindfulness”,które oznacza w dosłownym tłumaczeniu „pełny”, „obecny” umysł. Żeby umysł był obecny, zaangażowany w to co się dzieje w danym momencie, musi być wolny od innych rzeczy, niejako oczyszczony. Uważność to także umiejętność dostrzegania ważnych i istotnych elementów w naszym życiu poprzez najpierw zauważenie ich a następnie przyjrzenie się im bez oceny i kategoryzowania. Zobaczenie rzeczy takimi, jakie są.

(Auto) pilot

Wiele rzeczy w życiu robimy w pośpiechu, idąc utartymi schematami po przez co mogą nam umknąć ważne szczegóły. Działamy w trybie „autopilota”. Np. wybieramy się na spacer, w planie mamy się wyłączyć i zrelaksować. W praktyce okazuje się jednak że chodząc po parku zamiast patrzeć na drzewa, czuć wiatr dotykający naszej twarzy, słuchać śpiewu ptaków i prawdziwie odpoczywać, myślimy o liście spraw jakie mamy jeszcze do załatwienia.

Koncentracja

Uważność zakłada koncentrację na jednej aktualnie wykonywanej rzeczy. Jeżeli pracujemy to nie przeglądamy prasy, stron w internecie, nie ma nas w tym czasie na mediach społecznościowych, jeżeli spędzam czas ze swoim dzieckiem to nie zaglądam co 5-10 min na telefon itd.

Obecność

Bycie tu i teraz daje nam możliwość lepszej reakcji na to, co dzieje się wokół nas. Możemy np. lepiej wysłuchać kogoś, kto do nas mówi, zaoszczędzić czas, który czasem przecieka nam przez palce. Nasze życie staje się pełniejsze.

Trening

Uważność to umiejętność a może nawet styl życia,który możemy ćwiczyć. Służą do tego rożnego rodzaju ćwiczenia, medytacje ale przede wszystkim obserwacja samego siebie i korygowanie swoich zachowań.

 

Na pewno to co napisałem, nie wyczerpuje tematu a jest jedynie pewnym wstępem. Bliżej zainteresowanych odsyłam do literatury,której jest sporo i w internecie i księgarniach. Szczególnie polecam tą autoryzowaną przez Jona Kabat – Zinna, uznawanego za twórcę współczesnego nurtu mindfulness.

Jeżeli chcesz się skontaktować ze mną w tej sprawie i porozmawiać o uważności, zacząć ją regularnie praktykować, zwiększając jakość i komfort swojego życia to serdecznie zapraszam.

 

Obserwuj Tomasz Janik:

Ostatnie wpisy od

Zostaw komentarz