Zaufanie w zespole

z Brak komentarzy

Czym jest zaufanie w zespole?


Zaufanie często nazywamy fundamentem relacji pomiędzy ludźmi. Budowanie go zwykle jest rozłożone w czasie, jest pewnym procesem, który może mieć swoje wzloty i upadki. Ufamy ludziom, których znamy, z którymi łączą nas wspólne doświadczenia i którzy wielokrotnie sprawdzili się w różnych sytuacjach życia.
Zaufanie pozwala nam czuć się wśród nich komfortowo, nawet wtedy, kiedy mamy powiedzieć o czymś dla nas trudnym.  Wśród zaufanych nam ludzi nie obawiamy się odsłonić własnych słabości czy mówić o porażkach.


A co byłoby gdyby tak właśnie funkcjonował Twój zespół w pracy?


1️⃣ Wzajemne poznawanie się członków zespołu


Mogę mówić o zaufaniu w zespole, kiedy członkowie zespołu znają się nawzajem. Rozmawiają ze sobą na różne tematy, są siebie po prostu ciekawi. Często okazują też zainteresowanie tym, co się dzieje w ich życiu poza pracą. Poznawanie się, to poświęcanie sobie nawzajem czasu, uwagi i obdarzanie się wzajemnym szacunkiem, nawet wtedy, kiedy różnimy się pomiędzy sobą. Wzajemna otwartość buduje zaufanie a jednocześnie wzrastający poziom zaufania sprzyja coraz większej otwartości.


2️⃣ Przyznawanie się do błędów


„Tak, w tym zespole można popełnić błąd” powiedział pewien menadżer do swojego zespołu. Zespół, który dostaje taki sygnał, wzmacniany jeszcze przyznawaniem się samego menadżera, będzie skłony do mówienia o swoich błędach. Zamiast poświęcać energię na ukrywanie swoich błędów, członkowie zespołu będą je omawiać i wyciągać z nich wnioski. Wyobraź sobie, że pracujesz w takim zespole, który pozwala sobie na „nieidealność” i jest gotowy do szybkich korekt i dalszego sprawnego działania.


3️⃣ Proszenie o pomoc


Oprócz tego że możemy popełnić błąd, możemy też, nie wiedzieć… Nie wiedzieć, co? Nie wiedzieć, jak? Możemy swobodnie pytać się współpracowników, wtedy, kiedy nie jesteśmy pewni. Mamy pewność, że nie zostaniemy ocenieni ale otrzymamy potrzebną pomoc. Żeby tak było potrzebujemy aby lider/menadżer dał nam do tego prawo i dać też je sobie, wzajemnie. 


4️⃣ Wdzięczność i docenianie


Mogę być wdzięczny swoim pracownikom, mogę być wdzięczny sobie, możemy być wdzięczni sobie nawzajem. Dlaczego nie mielibyśmy sobie tego mówić czy okazywać?
„dziękuję”, „jestem pod wrażeniem”, „zaimponowałeś mi”, „świetnie nam / wam poszło”, „osiągnęliśmy cele,” „bez Was nie byłoby to możliwe”. To tylko kilka przykładów, zwrotów którymi możemy się do siebie zwracać.
Jest ogromna moc we wzajemnym docenianiu się, zauważaniu i celebrowaniu sukcesów.


Mam nadzieję, że te kilka przemyśleń będzie pomocne w procesie budowania zaufania w zespole. Powodzenia!

Obserwuj Tomasz Janik:

Ostatnie wpisy od

Zostaw komentarz